Szukasz Inspiracji?Zobacz propozycje architektów
Jesteś architektem wnętrz?Współpracuj z nami

Jak zbudowana jest sofa?

od Artur Kiersznowski.

Szkielety mebli tapicerowanych zazwyczaj produkowane są z litego drewna, płyt meblowych lub metalu, w tym stali. Elementem nośnym są tu sprężyny naciągowe faliste, listwy czy elastyczne taśmy tapicerskie, sprężyny bonnelowe. Materiały te powinny przepuszczać wilgoć i powietrze. Układ sprężynujący pokryty jest wygłuszającą warstwą z włóknin meblowych (naturalnych lub syntetycznych), która również ma wpływ na komfort użytkowania.

Właściwy kształt mebla determinuje jednak tzw. warstwa modelująca, na którą składają się specjalistyczne piany lub gumy. Ostatnią, miękką warstwę tworzą poliestrowe pianki czy runa, pianki wysokoelastyczne, wełna lub pierze naturalne. Materiały te powlekane są izolacyjną tkaniną tekstylną, na której umieszcza się obicie.

NOWOŚĆ

Wysokoelastyczna pianka (pamięciowa tzw. pianka memory) znana jest jako tworzywo do produkcji wygodnych materacy. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się ją również do produkcji mebli wypoczynkowych. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom pianka ta dostosowuje się do kształtu ciała człowieka, zapewniając mu maksymalny komfort podczas siedzenia czy snu. Idealnie pasuje do stylowej sofy.

BUDOWA KANAPY W KROKACH

 1. Po przygotowaniu wszystkich komponentów niezbędnych do powstania sofy, tworzy się szkielet stelaża mebla oraz wykrawa pianki, które będą stanowiły wypełnienie siedziska.
 2. W tym samym czasie powstaje pokrowiec tkaninowy lub skórzany mebla. Tkaninę wykrawa się za pomocą laserowego cuttera, natomiast błamy skóry najczęściej krojone są ręcznie.
 3. Następnie części pokrowca tapicerskiego trafiają do szwalni, gdzie szwaczki zszywają poszczególne elementy w całość.
 4. Kolejnym krokiem jest oklejanie pianką szkieletu sofy oraz przygotowanie go do tapicerowania.
 5. Poszczególne części pokrowca mebla (siedzisko, oparcie, podłokietniki czy zagłówki) wypełniane są odpowiednio wykrojonymi piankami.
 6. Na koniec tapicerowany jest cały stelaż oraz nadawany ostateczny kształt naszej sofie.
 7. Gotowy mebel przechodzi jeszcze drobiazgową kontrolę jakości i ostatecznie trafia do pakowania, by wyruszyć w drogę do naszego sklepu, a następnie do Twojego domu :)

CZAS NA FUNKCJĘ SPANIA

Gdyby wierzyć statystykom, aż 80% Polaków sypia w pokojach pełniących funkcję salonu i sypialni zarazem. Stąd zachodzi konieczność zakupu sofy pozwalającej na wygodny wypoczynek, nie tylko w ciągu dnia, ale i nocą. Pod uwagę warto wziąć nie tylko względy wizualne, ale również sposób rozkładania łóżka. Wybór jest szeroki, dlatego każdy znajdzie dla siebie optymalne rozwiązanie.

Sofy z funkcją spania to doskonałe rozwiązanie 2 w 1. W ciągu dnia spełniają rolę miejsca wypoczynkowego, a nocą – łóżka sypialnianego. Odpowiednie rozmiary sprawiają, że na wygodę spania mogą liczyć dwie dorosłe osoby.

Sofy a mechanizm rozkładania

Istnieje kilka typów rozkładania sof, co pozwala na dopasowanie kanapy do własnych preferencji i upodobań. Ciężko także jednoznacznie stwierdzić, który sposób rozkładania jest najwygodniejszy – to wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań.

 • Sedak / belgijka

Jednym ze sposobów rozkładania sof jest sedak, tzw. typ belgijka. Mechanizm jest tutaj zbliżony do rozkładania łóżka polowego. Wykonany jest na konstrukcji stalowej lub aluminiowej z wykorzystaniem sprężyn lub listew sprężynujących. Zaletą takiego systemu jest równa powierzchnia spania, dzięki jednoczęściowemu materacowi. Minusem niski komfort spania bowiem stelaż nie jest mocny a materac zazwyczaj cienki, 5cm, wykonany ze zwykłej gąbki. W naszym portfolio jest kilka sof z funkcją spania w postaci belgijki np.: Sofami #29 (https://sofami.pl/sofami-29), Sofami #27 (https://sofami.pl/sofami-27).

 • Wózek

Wózek to sposób rozkładania sofy, którego istotą jest wysuwanie frontu sofy, a następnie wyrównanie powierzchni spania. Zwykle odbywa się to poprzez opuszczenie miękkiej części siedziska (miękkiej pianki tapicerskiej). Sposób rozkładania typu wózek sprawia, że można uzyskać sporą przestrzeń, zapewniającą wygodny wypoczynek nocny. Przykładem sofy rozkładanej posiadającej system wózek w naszym portfolio jest m .in.: Sofami #74 (https://sofami.pl/sofami-74 )czy Sofami #95 (https://sofami.pl/sofami-95 )

 • Klik – klak

To klasyczny mechanizm typu wersalkowego. Istotą jest podniesienie siedziska, a następnie jego przyciśnięcie do oparcia, by usłyszeć charakterystyczny „klik – klak”. Wtedy można opuścić siedzisko, uzyskując płaską powierzchnię. Taki sposób rozkładania sof, choć dzieli miejsce do spania na dwie części, zapewnia komfortowy wypoczynek. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkie rozkładanie i składanie łóżka. Taki system rozkładania występuje w naszej sofie z funkcją spania Sofami #236 (https://sofami.pl/sofami-236), Sofami #160 (https://sofami.pl/sofami-160)

 • DL

Typ rozkładania DL polega na podniesieniu i wysunięciu części siedziska, a następnie opuszczenie oparcia. Powierzchnia spania jest w miarę równa, a przy tym równomiernie sprężysta. W zależności od tego, jak obite jest oparcie od strony ściany (która po opuszczeniu staje się miejscem do leżenia), powierzchnia spania może być dość twarda lub odpowiednio miękka. Warto więc wziąć ten aspekt pod uwagę przy wybieraniu sofy. Z naszego portfolio polecamy kanapę ze spaniem w systemi DL Sofami #136 (https://sofami.pl/sofami-136), Sofami #178 (https://sofami.pl/sofami-178), Sofami #129 (https://sofami.pl/sofami-129), Sofami #177 (https://sofami.pl/sofami-177)

SEDAFLEX

System ten składa się ze stelaża przeznaczonego do codziennego spania, który jest wyposażony w 9 listew giętych oraz pasy polipropylenowe.

Sedaflex 10M – to stelaż o bardzo mocnej i solidnej konstrukcji, w pełni lakierowany proszkowo. Do tego stelaża stosujemy materac mini bonelowy o grubości 10cm. Dzięki temu system ten zapewnia wysoki komfort spania i łatwość składania i rozkładania. W naszej ofercie sofy rozkładane z tym systemem to m. in.: Sofami #193 (https://sofami.pl/sofami-193), Sofami #222 (https://sofami.pl/sofami-222)

CARAVAGGIO

Stelaż jest zbudowany z wysokiej jakości profili stalowych. Profile te są malowane proszkowo farbą epoksydowo - plastyczną, tak aby miały gładką, nierdzewną i trudno-rysującą się powierzchnię. Powierzchnia do spania wykonana jest ze stalowej siatki elektrycznie przyspawanej do stalowych profili. Powierzchnia siedziska (po rozłożeniu – miejsce na golenie i stopy) skonstruowana jest ze stalowych profili i pasów gumowo-tekstylnych dla wygody siedzących. Stelaż ma opcję pozwalającą na montaż oparć-pleców (pustych wewnątrz, tak żeby można w nie wkładać pościel bądź poduszki).

 • po rozłożeniu potrzebuje tylko 10cm od ściany do powierzchni spania (zwykle 40-50cm) a więc pozwala „zaoszczędzić” wiele miejsca w niewielkich pomieszczeniach.

 • pozwala na dowolne projektowanie i łączenie w zestawy narożnikowe (z funkcja do chowania pościeli). Zestawy mogą być dowolnie łączone (z lewej lub prawej strony) przy pomocy łatwo wsuwanych „bagnetów-bolcy” (podobnie z podłokietnikami)
 • pozwala na konstruowanie kanap ze zdejmowalną tapicerką (pokrowcami) tak by można ją było uprać i ponownie założyć.

Polecamy kanapę ze spaniem Sofami #273 (https://sofami.pl/sofami-273), Sofami #90 i Sofami #91 (https://sofami.pl/sofami-91)

JAK NA BAZIEGO TEGO WYBRAĆ SOFĘ DO SALONU DLA GOŚCI?

Elegancka, wygodna, rozkładana. Idealny mebel do pokoju gościnnego. Za dnia będzie komfortowym siedziskiem, w nocy - wygodnym łóżkiem. Może także grać rolę królowej salonu i służyć nam co dzień i co noc.

Dobra sofa powinna mieć ramę z twardego drewna, np. dębu. Równie ważne dla wygody i trwałości mebla jest wypełnienie. Spodnią warstwę mogą tworzyć pasy elastyczne albo sprężyny. Na nie nakładana jest warstwa włókien, a następnie pianka poliuretanowa, np. termoelastyczna (stosowana najczęściej w sofach bez sprężyn), która pod wpływem ciepła dostosowuje się do kształtu ciała. Takie wypełnienie daje dość twardą i wygodną powierzchnię spania. Do tego wybierz funkcję spania typu DL lub sedaflex lub caravaggio.

Jeśli lubisz spać na bardziej miękkim łóżku, wybierz sofę ze sprężynami, najlepiej kieszeniowymi (dzięki nim osoba, z którą śpisz, nie czuje ruchu podłoża, gdy ty zmieniasz pozycję).

Warto zdecydować się na model z pojemnikiem na pościel. Producenci proponują również meble z mniejszymi schowkami lub kieszeniami, np. na piloty czy prasę.

Komentarze
 • *
  *
 • *