Szukasz Inspiracji?Zobacz propozycje architektów
Jesteś architektem wnętrz?Współpracuj z nami

Salon z narożnikiem, czyli jak w pełni wykorzystać przestrzeń?

od Artur Kiersznowski.

Zakup nowego mieszkania lub modernizacja istniejącego zawsze wiąże się z optymalizacją dostępnej przestrzeni pod kątem naszych potrzeb, które zresztą zmieniają się z czasem. Zobacz jak wykorzystać przestrzeń w pełni i czy warto wybrać salon z narożnikiem?

Jak wyglądają nasze mieszkania?

Problem jest mniejszy jeśli nasze mieszkanie jest duże, jednak mieszkanie statystycznego Polaka ma ok. 51 m2. Zazwyczaj mieszkają w nim rodzice z 1 lub 2 dziećmi. W takich warunkach pokój dzienny pełni kilka funkcji: sypialni rodziców, salonu gościnnego, pokoju telewizyjnego, etc.

W związku z tym wybór odpowiedniego narożnika do salonu to nie lada wyzwanie. Salon z narożnikiem bowiem musi zaspokoić gusta domowników, pasować do wystroju mieszkania a ponadto oferować dużą powierzchnię siedzenia i spania przy niedużych wymiarach zewnętrznych. Także warto zwrócić uwagę zarówno na stylowe sofy, które równocześnie będą bardzo funkcjonalne.

Salon z narożnikiem- na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze?

Po pierwsze: wymiary zewnętrzne i wewnętrzne

Najlepszym rozwiązaniem będą małe narożniki o wąskich bokach/podłokietnikach lub ich braku dzięki czemu ich wymiary wewnętrzne będą większe. Dobrym przykładem takiego małego narożnika będzie Sofami #247 (https://sofami.pl/sofami-247) czy Sofami #133 (https://sofami.pl/sofami-133).

Po drugie: to czy narożnik do salonu posiada funkcję spania?

Tu trzeba unikać narożników posiadających tzw. belgijski system spania  w postaci wysuwanego ze środka stelaża wykonanego z cienkich rurek wraz z cienkim materacem z gąbki, zazwyczaj o grubości 5 cm. Komfort spania przy takim systemie jest bardzo niski.

Jeśli chcecie mieć salon z narożnikiem to innym lepszym rozwiązaniem jest narożnik z tzw. systemem Delfin, który jest obecny w przeważającej liczbie narożników do salonu. W tym systemie wysuwamy spod siedziska dodatkową powierzchnię spania, którą następnie podnosimy za pomocą pętelki do góry do poziomu siedziska. Niestety ta wysuwana powierzchnia spania narożnika jest znacznie twardsza od siedziska. Dzieje się tak, iż pod tkaniną znajduje się owatąa lub cienka gąbka.

Kolejnym, znacznie lepszym, rozwiązaniem jest narożnik ze spaniem w systemie DL tj. siedzisko się wysuwa do przodu a oparcie składa. Dzięki temu komfort spania jest znacznie wyższy bowiem uzyskujemy powierzchnię spania niemal o identycznej miękkości. Przykładowy salon z narożnikiem tego typu możemy uzyskać dzięki narożnikowi Sofami #172 (https://sofami.pl/sofami-172).

Ostatnim, równie dobrym rozwiązaniem jest system z rozkładanym, jednolitym i grubym materacem na porządnym stelażu. Dzięki temu uzyskujemy efekt łóżka z dużą, wygodną i stabilną powierzchnią spania. Przykładem takiego narożnika jest Sofami #176 (https://sofami.pl/sofami-176)

Po trzecie: czy narożnik ma pojemnik na pościel?

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to to czy narożnik posiada pojemnik na pościel, który zawsze się przydaje oraz czy posiada nóżki go podpierające na całej długości. Dzięki temu bowiem nie dojdzie do jego uszkodzenia. Dodatkowo fajną opcją zamiast nóżek są kółka z blokadą dzięki czemu możemy go łatwo przemieścić np. po to by zetrzeć kurz za narożnikiem. Salon z narożnikiem na kółkach to idealne rozwiązanie!

Po czwarte: salon z narożnikiem, ale z jakiej tkaniny?

Na koniec ważną rzeczą jest wybór tkaniny. Tu warto zainwestować w tkaninę odporną, łatwoczyszczącą i hydrofobową. Salon z narożnikiem bowiem pełnił będzie centrum domowego życia, na którym bawić i jeść będą się dzieci, czy czasami wylegiwać się będzie nasz czworonożny pupil. Wszystkie nasze narożniki do salonu oferowane są w tkaninach, które są miękkie i przyjemne w dotyku a jednocześnie odporne na rodzinę tj. trwałe (od kilkudziesięciu do stu tysięcy cykli Mertindala, łatwoczyszczące a dodatkowo wiele z nich nie przepuszcza rozlanych płynów do wnętrza mebli dzięki pokryciu ich włókien teflonem). Więcej o naszych tkaninach mogą się Państwo dowiedzieć na: https://sofami.pl/takecare

Po piąte: salon z narożnikiem w stylu…?

Innym zupełnie zagadnieniem jest wygląd narożnika do salonu - czy ma być on w stylu retro, vintage, minimalistycznym, shabby chic, skandynawskim, etc i jak będzie wyglądał w naszym salonie.

Wszystko to znajdziesz w naszym sklepie z sofami Sofami.pl! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Komentarze
  • *
    *
  • *